ΓΕΝΙΚΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ-ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΜΙΑΣ Νέα - Ανακοινώσεις Εγγραφές στο Εκκλησιαστικό Λύκειο-Γυμνάσιο Λαμίας για σχ. έτος 2014-2015

Εγγραφές στο Εκκλησιαστικό Λύκειο-Γυμνάσιο Λαμίας για σχ. έτος 2014-2015

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Από το Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο - Γυμνάσιο Λαμίας ανακοινώνεται ότι το Σχολείο μας (Λύκειο & Γυμνάσιο), το οποίο ανήκει στη Διεύθυνση Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης και Θρησκευτικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, είναι ισότιμο με όλα τα υπόλοιπα Γυμνάσια και Λύκεια της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Και κατά το επόμενο σχολικό έτος 2014-2015, θα λειτουργήσει κανονικά, υπό ενιαία διεύθυνση, στη Λαμία (Σινώπης 1, περιοχή Νέας Μαγνησίας).

Στο Σχολείο μας διδάσκονται όλα τα μαθήματα Γενικής Παιδείας, Θεωρητικής, Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης, ενώ λειτουργούν εργαστήρια Φυσικής, Χημείας και Πληροφορικής. Το Σχολείο διαθέτει επίσης οργανωμένη δανειστική βιβλιοθήκη τόσο για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του Σχολείου μας, όσο και για τους φιλαναγνώστες της πόλης μας, καθώς και παρεκκλήσιο για τις ιερές ακολουθίες.

Οι γονείς, οι κληρικοί και οι λαϊκοί και όλοι όσοι αναζητούν για τα παιδιά τους ένα πρότυπο εκπαιδευτήριο, προκειμένου να σπουδάσουν δωρεάν σε ήρεμο φυσικό, πνευματικό και προπαντός ορθόδοξο και ελληνικό περιβάλλον, καλούνται να τα εγγράψουν στο Εκκλησιαστικό Σχολείο (Λύκειο & Γυμνάσιο) Λαμίας, το οποίο, όπως είναι άλλωστε γνωστό, έχει σημαντική εκατόχρονη παρουσία και προσφορά στην παιδεία, τον πολιτισμό, την Εκκλησία, στον τόπο μας γενικότερα.

Στους εκτός Λαμίας ενδιαφερομένους μαθητές υπενθυμίζουμε ότι στο χώρο του Σχολείου μας παρέχεται δωρεάν διαμονή και σίτιση από την Περιφερειακή Εκκλησιαστική Εστία, η οποία λειτουργεί υπό την ευθύνη της Ιεράς Μητροπόλεως Φθιώτιδος. Ειδικά σε αυτές τις δύσκολες εποχές που η οικονομική κρίση μαστίζει όλο και περισσότερες οικογένειες, η φιλοξενία που παρέχει η Εστία μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμη.

Για τις εγγραφές των υποψηφίων μαθητών μπορείτε να απευθύνεστε στα τηλέφωνα του Σχολείου μας κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες της εβδομάδας: 2231021381 & 2231022576.

Πληροφορίες για το Σχολείο μας

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 15 Μάιος 2014 12:34