Πολιτιστικό Πρόγραμμα-Σινεμά 2011-2012

ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ? ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2011-2012

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ

«Εκείνο που συνιστά το μεγαλείο του κινηματογράφου, είναι πως αποτελεί ένα άθροισμα, μια σύνθεση μάλιστα πολλών άλλων τεχνών» (George Sadoul).

Στην εποχή μας, ο κινηματογράφος δεν αποτελεί απλώς μια μορφή τέχνης για μυημένους θεατές, αλλά σπουδαίο παιδευτικό μέσο που μπορεί να συμβάλει αποτελεσματικά στη μάθηση, την αισθητική καλλιέργεια, την επικοινωνία και την κοινωνικοποίηση παιδιών και νέων. Η διεθνής εμπειρία έχει δείξει ότι η κινηματογραφική παιδεία έχει τη δύναμη να γεφυρώσει τις γνώσεις των ανηλίκων με τις εμπειρίες του εξω-κινηματογραφικού κόσμου, διευκολύνοντας τη ρεαλιστική πρόσληψη της πραγματικότητας τόσο στον γνωστικό όσο και στον βουλητικό και συναισθηματικό τομέα.

Η πολύπλευρη αυτή διάσταση του κινηματογράφου σε συνδυασμό με την εξοικείωση των νέων με τα οπτικοακουστικά μέσα και τις νέες μορφές τεχνολογίας, υπήρξε το έναυσμα για την ανάληψη δύο προγραμμάτων «κινηματογραφικής λέσχης» στο σχολείο μας. Στόχος μας είναι, εκτός από την καλλιέργεια της γνώσης, της εικαστικής ευαισθησίας και της συνεργατικότητας των μαθητών, να διερευνηθεί διαθεματικά και διαχρονικά η σχέση των δύο φύλων (στερεότυπα και ρόλοι), με την προβολή σχετικών ταινιών τόσο από τον παλαιότερο όσο και από τον σύγχρονο κινηματογράφο και τη συζήτηση και κριτική κυρίως με έμφαση στο περιεχόμενο.

Το πρόγραμμα υλοποιείται με τη συμμετοχή καθηγητών και μαθητών των τριών τάξεων του Λυκείου σε δύο ομάδες (11 μαθητές σε κάθε ομάδα).

1η ομάδα

Θέμα: «Η εικόνα των δύο φύλων μέσα από τον σύγχρονο κινηματογράφο».

Υπεύθυνη προγράμματος: Δρ Παπακώστα Παναγιώτα, Διευθύντρια του σχολείου. Συμμετέχοντες καθηγητές: Πολυζωγοπούλου Μαρία (ΠΕ06), Κοιτέας Αθανάσιος (ΠΕ11), Ιωακείμ Ανδρέας(ΠΕ16).

2η ομάδα

Θέμα: «Τα στερεότυπα των φύλων μέσα από το αρχαίο και το σύγχρονο δράμα».

Υπεύθυνη προγράμματος: Βαμβακά Αλεξάνδρα (ΠΕ02).

Συμμετέχοντες καθηγητές: Πετρούλια Ελένη (ΠΕ05), Καλαντζής Χρήστος (ΠΕ02), Δαλαμάγκας Ιωάννης(ΠΕ19).

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 14 Μάρτιος 2012 09:14