ΓΕΝΙΚΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ-ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΜΙΑΣ Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Εκπαιδευτική συνάντηση μαθητών για την ασφάλεια του διαδικτύου

Εκπαιδευτική συνάντηση μαθητών για την ασφάλεια του διαδικτύου

Στις 21-03-2011 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας Εκπαιδευτική συνάντηση με τους μαθητές του Γυμνασίου με θέμα: "Πλοηγούμε με ασφάλεια στο διαδίκτυο" με σκοπό την πρόληψη και τον περιορισμό του φαινομένου της εξάρτησης των εφήβων από το διαδίκτυο αλλά και της αλόγιστης χρήσης του. Στην ομιλία της η Υπεύθυνη Καινοτόμων Δράσεων του Ν. Φθιώτιδας κ. Παπαγιαννοπούλου Τζένη τόνισε ότι η  κατάχρηση ή η αλόγιστη χρήση του internet μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα στην ψυχοσωματική υγεία των εφήβων. Συχνά, χάνεται η αίσθηση του χώρου και του χρόνου όταν κάποιος είναι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο και έτσι δημιουργείται η εξάρτηση απ΄ αυτό. Απότοκο αυτού είναι το άτομο να οδηγηθεί στην απομόνωση και σε ορισμένες περιπτώσεις και στην κατάθλιψη. Τέλος, είναι πολύ πιθανό να αποκτήσει επιθετικές τάσεις και έτσι να συμπεριφέρεται επιθετικά στον κοινωνικό του περίγυρο.

Στη συνέχεια ακολούθησε γόνιμη και εποικοδομητική συζήτηση με τους μαθητές του Σχολείου μας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 12 Σεπτέμβριος 2012 08:23