Εκδήλωση για τον κινηματογράφο

Στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων, το σχολείο μας επέλεξε τη φετινή σχολική χρονιά να υλοποιήσει δύο προγράμματα αφιερωμένα στην τέχνη του κινηματογράφου.

Έτσι δημιουργήθηκαν δύο ομάδες από μαθητές του Λυκείου στο σχολείο μας, με δύο «συγγενή» θέματα: «Τα στερεότυπα των φύλων μέσα από το αρχαίο και σύγχρονο δράμα», με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Βαμβακά Αλεξάνδρα (ΠΕ2) και «Η σύγχρονη εικόνα των δύο φύλων μέσα από τον Κινηματογράφο», με υπεύθυνη την Διευθύντρια του Σχολείου κ. Παπακώστα Παναγιώτα (ΠΕ2) Θεωρήσαμε πως «οι σχέσεις των δύο φύλων», όπως καταγράφονται στο σινεμά (μια σύγχρονη και ελκυστική μορφή τέχνης που συνδυάζει λόγο-εικόνα-ήχο), είναι ένα θέμα διαχρονικό και ενδιαφέρον για άτομα της ηλικίας μας.

Οι δύο ομάδες παρακολούθησαν από κοινού ταινίες από το αρχαίο και σύγχρονο δράμα ? την «Ιφιγένεια» και τη «Στέλλα» του Μιχάλη Κακογιάννη, την «Αντιγόνη» του Γιώργου Τζαβέλλα, τις «Νύφες» του Παντελή Βούλγαρη, αλλά και κωμωδίες από τη «χρυσή» δεκαετία του 1960, όπως τη «Δεσποινίς Διευθυντής» και «Η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα».

Τα οφέλη από το πρόγραμμα υπήρξαν πολλαπλά: Προσεγγίσαμε τον κινηματογράφο ως πηγή γνώσης, αλλά και αισθητικής απόλαυσης. Καλλιεργήσαμε την εικαστική ευαισθησία μας. Εξοικειωθήκαμε με τις νέες τεχνολογίες. Με αφορμή τις ταινίες συζητήσαμε και ασκήσαμε κριτική για θέματα περιεχομένου, αισθητικής και τεχνικής. Συνεργαστήκαμε, προβληματιστήκαμε και κυρίως επικοινωνήσαμε.

Διαπιστώσαμε επίσης τόσο τη διαχρονικότητα, την αξία και τον παιδαγωγικό χαρακτήρα του αρχαίου δράματος, όσο και τη γνώση και τον προβληματισμό που μπορεί κάποιος να αντλήσει από την κωμωδία. Εκτιμήσαμε τον ελληνικό κινηματογράφο, με τον οποίο προπάντων ασχοληθήκαμε, γνωρίζοντας αξιόλογους σκηνοθέτες σαν τον Μιχάλη Κακογιάννη και σημαντικούς ηθοποιούς σαν την Ειρήνη Παππά, την Μελίνα Μερκούρη, τον Μάνο Κατράκη και άλλους.

Το ενδιαφέρον μας όμως επικεντρώθηκε κυρίως στο βασικό μας θέμα, «τις σχέσεις των δύο φύλων, τα στερεότυπα και τους ρόλους του άνδρα και της γυναίκας», όπως διαμορφώνονται και εξελίσσονται διαχρονικά.

Αποτέλεσε σχεδόν έκπληξη η διαπίστωση ότι από την αρχαιότητα και μέχρι πρόσφατα η ελληνική κοινωνία υπήρξε το ίδιο πατριαρχική (διαμορφούμενη φυσικά από το εκάστοτε ιστορικοκοινωνικό γίγνεσθαι). Οι γυναίκες στην πατριαρχία αντιμετωπίζουν μια ατέλειωτη σειρά απειλών και διλημμάτων που τους είναι δύσκολο να λύσουν, γιατί η κουλτούρα στα πλαίσια της οποίας πρέπει να σκεφτούν, δεν είναι δική τους. Τις τελευταίες δεκαετίες, ωστόσο, η δράση του γυναικείου κινήματος και η αλλαγή του νομικού και θεσμικού πλαισίου βελτίωσαν το «γυναικείο πρόσωπο» και αυτό γίνεται φανερό στον νεότερο κινηματογράφο.

Το όλο πρόγραμμα και των δύο ομάδων παρουσιάστηκε σε δύο εκδηλώσεις:

1. Στην Ημερίδα Παρουσίασης Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων, την οποία διοργάνωσε η Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Φθιώτιδας, στις 14/05/2012, στην Αίθουσα Πολιτιστικών Εκδηλώσεων του Δήμου Λαμιέων, όπου αποσπάσαμε επαινετικά σχόλια και

2. Στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου μας, στις 16/05/2012, με την παρουσίαση σε Power Point του προγράμματος από τους μαθητές των ομάδων και την προβολή DVD, το οποίο δημιουργήσαμε στο πλαίσιο του προγράμματος, με αποσπάσματα ταινιών από τον Ελληνικό Κινηματογράφο.

Γενικά, η αποτίμηση του προγράμματος υπήρξε θετική, παρόλο που δεν υλοποιήσαμε όλα όσα σχεδιάσαμε, λόγω έλλειψης χρόνου. Αισιοδοξούμε πως την επόμενη φορά θα αξιοποιήσουμε τη σημαντική εμπειρία που αποκτήσαμε με το φετινό πρόγραμμα και θα είμαστε πιο αποτελεσματικοί.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 05 Ιούλιος 2012 09:35