Εκδήλωση για τη Μικρά Ασία

Με αφορμή την συμπλήρωση 90 χρόνων από την Μικρασιατική καταστροφή, οι μαθητές της Γ΄ τάξης Λυκείου του Σχολείου μας, με συνοδούς την κα Δρ. Παπακώστα Παναγιώτα, Διευθύντρια του Εκκλησιαστικού Λυκείου-Γυμνασίου και την κα Βαμβακά Αλεξάνδρα φιλόλογο, παρακολούθησαν την Τρίτη 15-10-2012, στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Λαμιέων προβολή  αφιερώματος  με  θέμα το Μικρασιατικό πολιτισμό και τη Μικρασιατική καταστροφή, το οποίο διοργάνωσαν η Περ/κή Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας και η Ένωση Μικρασιατών Λαμίας.

Θέμα του αφιερώματος ήταν ο πολιτισμός των Ελλήνων της Μικράς Ασίας και η τραγική έξοδός τους το 1922. Το αφιέρωμα υπηρετεί με συνέπεια τον στόχο που δηλώνεται στο έγγραφο της Περ/κής Δ/νσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας "Πιστεύουμε οτι το σχολείο οφείλει να σφυρηλατεί την ιστορική συνείδηση ενός έθνους και για το λόγο αυτό, μια τέτοια πρωτοβουλία που απευθύνεται στους μαθητές, καλό θα ήταν να αγκαλιαστεί από όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας. Όλβιος όστις ιστορίας έσχε μάθησιν, όπως έχει γραφτεί από τον Ευριπίδη."

Συγχαίρουμε τους συντελεστές και ευχόμαστε ανάλογες πρωτοβουλίες και για το μέλλον.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 16 Οκτώβριος 2012 10:08