ΓΕΝΙΚΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ-ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΜΙΑΣ Νέα - Ανακοινώσεις Επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη και Δημοτική Βιβλιοθήκη Λαμίας

Επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη και Δημοτική Βιβλιοθήκη Λαμίας

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων-εκδηλώσεων που πραγματοποιεί το σχολείο μας, την Τετάρτη 14 Νοεμβρίου 2012 επισκεφθήκαμε την Πινακοθήκη " Αλ. Κοντόπουλος" καθώς και τη Βιβλιοθήκη του Δήμου Λαμιέων.

Στην Πινακοθήκη οι μαθητές έκαναν ένα "ταξίδι" στην ιστορία του Σχολικού βιβλίου με βιβλία που επί σειρά ετών έχει συγκεντρώσει με πολύ μεράκι ο φιλόλογος κ. Νάτσιος. Η συλλογή, μια από τις μεγαλύτερες στην Ελλάδα, περιλαμβάνει βιβλία του Οργανισμού Εκδόσεων Διδακτικών Βιβλίων των τελευταίων πενήντα ετών.

Στη συνέχεια οι μαθητές μας επισκέφτηκαν τη μόνιμη συλλογή της Πινακοθήκης που φιλοξενεί έργα του σημαντικού λαμιώτη ζωγράφου Αλ. Κοντόπουλου.

Η επίσκεψή μας ολοκληρώθηκε στη Δημοτική Βιβλιοθήκη, όπου ενημερωθήκαμε για τον τρόπο λειτουργίας της καθώς και για το δανεισμό βιβλίων.

Πιστεύουμε ότι από αυτή την τόσο γόνιμη και δημιουργική εμπειρία το όφελος για τους μαθητές μας ήταν σημαντικό.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 20 Νοέμβριος 2012 09:13