Παρουσίαση ερευνητικών εργασιών Α' τετραμήνου

Τα ανήσυχα πνεύματα του Γενικού Εκκλησιαστικού Λυκείου Λαμίας!

Το Σχολείο μας, ακολουθώντας τις επιταγές των καιρών αλλά και την φιλέρευνη και φιλοκαλική (!) διάθεση καθηγητών και μαθητών του, υλοποίησε δύο ερευνητικές εργασίες στο πρώτο τετράμηνο του τρέχοντος σχολικού έτους. Και βέβαια, επειδή ου τιθέασιν λύχνον υπό τον μόδιον, ο καρπός αυτού του μόχθου έπρεπε να γίνει ευρύτερα γνωστός.

Έτσι λοιπόν, την Τρίτη 5 Φεβρουαρίου σε μία πολύ ωραία εκδήλωση στη φιλόξενη αίθουσα τελετών του Σχολείου, οι υπεύθυνοι καθηγητές και οι μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων του Λυκείου μας παρουσίασαν τις εργασίες τους.

Στην σεμνή και όμορφη αυτή εκδήλωση προσεκλήθησαν και παρέστησαν ο Πανοσιολογιώτατος π. Δαμασκηνός Ζαχαράκης, καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγάθωνος και παλαιός καθηγητής του σχολείου, η κ. Ραφτοπούλου Γεωργία, Αντιδήμαρχος Λαμιέων, υπεύθυνη για θέματα παιδείας, ο κ. Δημήτριος Φύκας, Σχολικός Σύμβουλος Θεολόγων και καθηγητής του σχολείου, η κ. Σκούρα Ειρήνη, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων, ο κ. Σπαθάρας Δημήτριος, Σχολικός Σύμβουλος Μαθηματικών, ο κ. Αργυρόπουλος Κωνσταντίνος, Σχολικός Σύμβουλος Φυσικών, η κ. Ακριώτου Δέσποινα, Σχολική Σύμβουλος Αγγλικών, η κ. Παπαδάκη Ειρήνη, Σχολική Σύμβουλος Νομικών, η κ. Καραφέρη Παναγιώτα, Διευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου Νέας Μαγνησίας μαζί με ομάδα μαθητών της ΣΤ΄ τάξης, ο κ. Τσάντας Γ. εκαπιδευτικός του Δημοτικού Σχολείου Μεγάλης Βρύσης μαζί με ομάδα μαθητών της ΣΤ΄ τάξης, ο κ. Μπισμπίκας Κωνσταντίνος, εκπρόσωπος του Συλλόγου Μικρασιατών Λαμίας, η κ. Τσεργά Δήμητρα, Γραμματέας του Συνδέσμου Φιλολόγων Ν. Φθιώτιδος και πολλοί άλλοι παλαιοί και νέοι φίλοι της Σχολής μας.

Η Διευθύντρια του Σχολείου, Dr Παναγιώτα Παπακώστα, καλωσορίζοντας τους προσκεκλημένους και ανοίγοντας την εκδήλωση, είπε, μεταξύ άλλων:

"Καλωσορίσατε στην Εκκλησιαστική Σχολή Λαμίας! Σας ευχαριστούμε που ανταποκριθήκατε για άλλη μια φορά στο κάλεσμά μας. Το Σχολείο μας επέλεξε φέτος ως θέμα των ερευνητικών εργασιών τόσο της Α όσο και της Β λυκείου τον ιερό τόπο των Θερμοπυλών. Χαιρόμαστε ιδιαιτέρως που είστε εδώ για να μοιραστούμε από κοινού με τους μαθητές μας, τους καρπούς των ερευνητικών τους κόπων και την εμπειρία τους από το γοητευτικό ταξίδι σε έναν χώρο που η ενέργειά του κυριεύει τους επισκέπτες από όλο τον κόσμο. Οι Θερμοπύλες, κομμάτι της πατρίδας, της γενέτειρας γης, δεν είναι μόνο ένας ιστορικός τόπος αλλά και θεματοφύλακας των παραδόσεων, των αγώνων και του πολιτισμού των προγόνων. Υποκλινόμαστε σ΄ αυτόν τον τόπο που συμβολίζει το παρελθόν μας, την ιστορία μας, το αίμα που κυλάει στις φλέβες μας, ίσως το ιερότερο σημείο όλης της Ευρώπης, καθώς το αίμα των Ελλήνων που πότισε αυτή εδώ τη γη, διαμόρφωσε και το μέλλον του Δυτικού πολιτισμού. Όχι τόσο γεωπολιτικά, αλλά κυρίως ηθικά. Το αρχαίο ιδανικό, συμπυκνωμένο στο μύθο των Θερμοπυλών, εξακολουθεί να αντηχεί και σήμερα: είναι η ιδέα ότι υπάρχουν κάποιες αξίες για τις οποίες αξίζει να πεθάνει αλλά και να ζήσει κανείς. Σ΄ αυτόν τον τόπο που φωτοδοτεί τις αρχές μας και τις αξίες μας, είναι αφιερωμένη η ερευνητική εργασία των μαθητών της Α λυκείου που εστίασαν το ενδιαφέρον τους στην προβολή του ιστορικού γεγονότος της Μάχης της Θερμοπυλών ως σημαντικού κεφαλαίου της πολιτιστικής κληρονομιάς τόσο σε Εθνικό όσο και σε Παγκόσμιο επίπεδο.

Τα Θερμοπύλια, όμως, όπως αποκαλούν την περιοχή οι ντόπιοι, είναι γνωστά όχι μόνο για την πασίγνωστη μάχη, του 480 π.Χ., μεταξύ Ελλήνων και Περσών, αλλά και για τα ιαματικά λουτρά τους. Η λουτροθεραπεία ήταν ήδη γνωστή από τους μυθικούς χρόνους αφού και ο ίδιος ο Ηρακλής ανακτούσε τη δύναμή του μετά από τις περιπέτειές του παίρνοντας το λουτρό του στις πηγές των Θερμοπυλών. Στην ανάδειξη και προβολή των γεωθερμικών δυνατοτήτων και στην ανάπτυξη του ιαματικού τουρισμού αναφέρεται η δεύτερη εργασία των μαθητών της Β τάξης, τα συμπεράσματα της οποίας θα μπορούσαν να συμβάλλουν στην γενικότερη προσπάθεια ανάδειξης και προβολής του ιαματικού τουρισμού στην περιοχή μας.

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω τους συναδέλφους που με πολύ μεράκι και αγάπη εργάστηκαν μαζί με τους μαθητές μας στην υλοποίηση αυτών των δυο εργασιών. Ευχαριστώ επίσης τον Σύμβουλο των Θεολόγων τον Dr. Φύκα Δημήτριο, που έχει και την παιδαγωγικής ευθύνη του Σχολείου μας, για την αρωγή του κατά τη διάρκεια όλης αυτής της διαδικασίας.

Ας απολαύσουμε λοιπόν τα αποτελέσματα των προσπαθειών των δυο ομάδων μας!"

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ

1. Περιγραφή παρουσίασης