ΓΕΝΙΚΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ-ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΜΙΑΣ Δραστηριότητες Εκδρομές Εκπαιδευτική εκδρομή στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού και στην Ιερά Μονή Πεντέλης

Εκπαιδευτική εκδρομή στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού και στην Ιερά Μονή Πεντέλης

Δύο, ουσιαστικά, εβδομάδες προ της λήξεως των μαθημάτων της τρέχουσας διδακτικής χρονιάς, το Σχολείο μας φρόντισε να προσφέρει στους μαθητές της Γ΄ τάξης του Λυκείου μια εκδρομή ειδικά οργανωμένη για χάρη τους!

Έτσι λοιπόν, την Πέμπτη, 11 Απριλίου 2013, με λεωφορείο μισθωμένο από την Ιερά Μητρόπολη Φθιώτιδος, η Γ΄ Λυκείου μαζί με την Διευθύντρια του Σχολείου κ. Παναγιώτα Παπακώστα, φιλόλογο, τον Υποδιευθυντή κ. Ζαχαράκη Ιωάννη, θεολόγο, και τους καθηγητές κ.κ. Καλαντζή Χρήστο, φιλόλογο και Σκαμαγκούλη Κωνσταντίνο, φυσικό, αναχώρησαν λίαν πρωί με προορισμό το κλεινόν άστυ και τα θέλγητρά του (!) Μετά την καθιερωμένη σύντομη στάση καθ? οδόν για αναπλήρωση θερμίδων (!), φτάσαμε στις 11:15΄ στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού (Ι.Μ.Ε.). Τις άριστες εντυπώσεις μας και τον ενθουσιασμό μας για τις άρτιες εγκαταστάσεις του Ιδρύματος δεν κατάφερε να μειώσει ή να ψυχράνει η είδηση ότι η Θόλος, στην οποία σχεδιάζαμε να παρακολουθήσουμε την «διαδραστική περιήγηση στην αρχαία αγορά», ήταν εκτός λειτουργίας εκείνη την ημέρα, για απρόβλεπτους τεχνικούς λόγους. Το Ι.Μ.Ε. προσφέρει τόσες εναλλακτικές λύσεις, που οι υπεύθυνοι βρήκαν αμέσως ένα θέμα πολύ ενδιαφέρον για μας, σε αντικατάσταση της περιήγησης στην αρχαία αγορά.

Ξεκινήσαμε με την έκθεση «Παγωμένη Ανταρκτική», του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας του Λονδίνου, η οποία φιλοξενείται στο Ίδρυμα αυτή την περίοδο. Επί μία ολόκληρη ώρα μάθαμε πολλά γι? αυτή την ήπειρο, τους ανθρώπους που πρώτοι την εξερεύνησαν, τις αποστολές που λειτουργούν στο έδαφός της, τις δύσκολες συνθήκες υπό τις οποίες εργάζονται εκεί οι επιστήμονες και τόσα ακόμη. Βεβαίως, τίποτε απ? όλ? αυτά δεν ήταν μόνον θεωρητικό. Είδαμε, φορέσαμε, ψηλαφήσαμε, είτε είδη ένδυσης που χρησιμοποιούν όσοι εργάζονται στην Ανταρκτική (ρούχα, μπότες, ειδικά γυαλιά κ.α.), είτε όχημα με το οποίο κινούνται στις παγωμένες εκτάσεις της ηπείρου, είτε ..., είτε... . Εντυπωσιακή ήταν η άσκηση (!) προσομοίωσης του πολικού ψύχους που επικρατεί εκεί, με τον ψυκτικό θάλαμο στον οποίο μπήκαμε και νοιώσαμε τους μείον 20 βαθμούς Κελσίου του καλοκαιριού (!) της Ανταρκτικής. Εκτός απ? όλ? αυτά, είχαμε και την ευκαιρία να μάθουμε και για τα είδη του ζωικού βασιλείου που ζουν εκεί, με τον ίδιο πάντοτε εποπτικό τρόπο. Βγήκαμε από την έκθεση εντυπωσιασμένοι και συλλογιζόμενοι τις θυσίες στις οποίες υποβάλλονται κάποιοι επιστήμονες και εργαζόμενοι στην Ανταρκτική.

Το δεύτερο θέμα το οποίο είχαμε την ευκαιρία να δούμε στο Ι.Μ.Ε. ήταν η διαδραστική παρακολούθηση του πεντάθλου στην αρχαία Ολυμπία. Σε έναν μικρό χώρο περιβαλλόμενο από οθόνες ζήσαμε, μέσα στο στάδιο της Ολυμπίας, την ατμόσφαιρα ενός μεγάλου αθλητικού γεγονότος της αρχαίας Ελλάδας. Βγαίνοντας και από το δεύτερο αυτό θέμαμα, σκεφτόμασταν πόσα μπορεί να προσφέρει η σωστή χρήση της σύγχρονης τεχνολογίας στην διαδικασία της μάθησης, όχι μόνο για μαθητές αλλά και για ενηλίκους!

Όμως, επειδή νηστικό αρκούδι δεν χορεύει, το λεωφορείο μας μας οδήγησε στην Πλάκα, όπου, μαθητές και καθηγητές, φάγαμε όλοι μαζί, και μάλιστα σε ανοικτό χώρο, αφού ο υπέροχος καιρός της Αττικής υπήρξε σύμμαχός μας και μας ευνόησε με την λιακάδα που μας χάρισε.

Εξυπακούεται ότι αμέσως μετά περάσαμε και από το Μοναστηράκι για την απαραίτητη περιήγηση και βόλτα.

Νωρίς το απόγευμα επισκεφθήκαμε την Ιερά Μονή Πεντέλης, όπου προσκυνήσαμε, εκζητούντες τις μεσιτείες του ιδρυτή της Μονής Αγίου Τιμοθέου για μας, τις οικογένειές μας, τη Σχολή μας και όλον τον κόσμο.

Το ταξίδι της επιστροφής είχε υποχρεωτική στάση σε ταχυφαγείον της περιοχής του Αγίου Στεφάνου. Βεβαίως η καλή μας διάθεση αλλά και πείνα μας ήταν τόση, ώστε μετατρέψαμε το ταχυφαγείον σε ηδυφαγείον(!)

Φτάσαμε στη Σχολή μας στη Λαμία, με τις καλύτερες εντυπώσεις και με τις μπαταρίες μας γεμάτες προκειμένου να αντιμετωπίσουμε τις εξετάσεις που επελαύνουν.

Πάντα τέτοια!

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ 1