Αγιασμός σχολικού έτους 2013-2014

ΑΠΟ ΘΕΟΥ ΑΡΞΑΣΘΕ ?

Στις 23 του προηγουμένου Ιουνίου το Σχολείο μας είχε φορέσει τα καλά του, είχε υποδεχθεί κόσμο πολύ, επισήμους και μη, και είχε γιορτάσει τη λήξη των μαθημάτων «με χορό και τραγούδι». Στην Εκπαίδευση όμως δε συνηθίζουμε να γιορτάζουμε μόνο τη λήξη της προσπάθειας κι αυτό διότι λήξη χωρίς ξεκίνημα δεν υπάρχει. Έτσι λοιπόν, την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου, το Σχολείο μας φόρεσε και πάλι τα καλά του και άνοιξε τη ζεστή αγκαλιά του για να υποδεχθεί τους μαθητές του, παλαιούς και νέους, με τον αγιασμό για την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2013 ? 2014.

Φυσικά τον αγιασμό τέλεσε ο Ποιμενάρχης μας και Πρόεδρος της Σχολικής μας Εφορίας, ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Φθιώτιδος κ. Νικόλαος. Τον υποδέχθηκε θερμά όχι μόνο ολόκληρη η σχολική μας κοινότητα, εν όπλοις και εν εφεδρεία, με επικεφαλής την Διευθύντρια, αλλά και πολλοί γονείς και κηδεμόνες μαθητών μας. Προσήλθε συνοδευόμενος από την βουλευτή Φθιώτιδος κ. Ελένη Μακρή, τον Αντιπεριφερειάρχη κ. Θωμά Στάικο, τον  Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης κ. Ηλία Παλιαλέξη, τον Αντιδήμαρχο Λαμίας κ. Ηλιόπουλο, τον Σχολικό Σύμβουλο Φυσικών κ. Αργυρόπουλο, ενώ βρίσκονταν ήδη στο σχολείο ο καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγάθωνος και παλαιός καθηγητής της Σχολής πανοσιολογιότατος αρχιμανδρίτης Δαμασκηνός Ζαχαράκης, ο παλαιός Διευθυντής της Σχολής μας κ. Στέλιος Μαστρογιάννης και μέλη από το Δ. Σ. του Πολιτιστικού Συλλόγου Νέας Μαγνησίας. Ο Σεβασμιώτατος, αφού τέλεσε την ακολουθία του αγιασμού, πήρε το λόγο και ευχήθηκε σε μαθητές και καθηγητές καλή και ευλογημένη σχολική χρονιά και  προέτρεψε τα παιδιά να αγωνισθούν, να οπλισθούν με όπλα πνευματικά, την μόρφωση και το ήθος για να μπορέσουν  να προοδεύσουν και να καρποφορήσουν στην κοινωνία. Εξέφρασε την ευαρέσκειά του για το έργο που επιτελείται στη Σχολή και επήνεσσε Διευθύντρια και καθηγητές για τον ζήλο με τον οποίο εργάζονται. Στη συνέχεια πήρε το λόγο ο  Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης κ. Ηλίας Παλιαλέξης, ο οποίος ευχήθηκε καλή σχολική χρονιά και τόνισε ότι η μέριμνά του για το Εκκλησιαστικό Σχολείο Λαμίας θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη. Η Διευθύντρια του Σχολείου κ. Παναγιώτα Παπακώστα, με τη σειρά της, καλωσόρισε τους παρευρισκομένους, ευχήθηκε καλή σχολική χρονιά και διαβεβαίωσε ότι το Γ.Ε.Λ. ? Γυμνάσιο Λαμίας αντικρίζει το μέλλον με διάθεση αγωνιστικά αισιόδοξη, προσβλέποντας στη συνεργασία όλων των αρμοδίων υπέρ του Σχολείου. Μ? αυτή την αφορμή, μάλιστα, επισήμανε τις εκτεταμένες εργασίες ελαιοχρωματισμού που έγιναν σε ολόκληρο τον όροφο των αιθουσών, του κλιμακοστασίου και του μαγειρείου, με προοπτική να συνεχισθούν και στους υπόλοιπους χώρους του ισογείου. Τόνισε ότι το έργο υπήρξε αδάπανο για το Σχολείο: το συνεργείο των ελαιοχρωματιστών το παραχώρησε ευγενικά ο Δήμος Λαμίας, ενώ τη χρηματική δαπάνη για τα χρώματα που απαιτήθηκαν, κάλυψαν με μία γενναιόδωρη χειρονομία τους οι απόφοιτοι έτους 1990 της Εκκλησιαστικής μας Σχολής. Δε χρειάζεται βέβαια να υπογραμμισθεί ο ζωντανός, άρρηκτος δεσμός των αποφοίτων μας με την Τροφό Σχολή τους. Υπογράμμισε, τέλος, το ιδιαίτερο ενδιαφέρον που επιδεικνύει η Πολιτεία για τα Εκκλησιαστικά μας Σχολεία, τα οποία θέλει όχι απλώς να στηρίξει παντοιοτρόπως, αλλά και να τα αναδείξει σε Σχολεία Αριστείας.

Αμέσως μετά οι μαθητές, ένας προς έναν, ασπάσθηκαν τον Τίμιο Σταυρό και αγιάσθηκαν από τον Σεβασμιώτατο.

Στη συνέχεια παρατέθηκε κέρασμα προς όλους στην τραπεζαρία του Σχολείου.

Καλή σχολική χρονιά!!!

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ