ΓΕΝΙΚΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ-ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΜΙΑΣ Νέα - Ανακοινώσεις Άσκηση ετοιμότητας για το σεισμό στο σχολείο μας

Άσκηση ετοιμότητας για το σεισμό στο σχολείο μας

Άσκηση ετοιμότητας για το σεισμό στο σχολείο μας

Την Παρασκευή 11 Οκτωβρίου 2013 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας άσκηση για το σεισμό.

Σκοπός της άσκησης ήταν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί να μάθουν τα απαραίτητα μέτρα προστασίας σε περίπτωση σεισμού. Ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Μπλουχάρης Επαμεινώντας ΠΕ11 μας ενημέρωσε για το σχέδιο ετοιμότητας σεισμού που έχει καταρτιστεί για το σχολείο μας.

Στις 12:00 π.μ το κουδούνι χτύπησε παρατεταμένα, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές τήρησαν κατά γράμμα τις οδηγίες που τους είχε υποδείξει ο εν λόγω καθηγητής, εκκένωσαν τις τάξεις τους με τη σειρά και στη συνέχεια συγκεντρώθηκαν στο πίσω προαύλιο του σχολείου και στην απαιτούμενη απόσταση από το κτίριο όπου έγινε καταμέτρηση από τους υπευθύνους καθηγητές και διαπιστώθηκε ότι δεν έλειπε κάνεις.

Ευχή όλων είναι, βεβαίως οι ασκήσεις για περίπτωση σεισμού να παραμείνουν ασκήσεις.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 21 Οκτώβριος 2013 21:15