Κοπή Βασιλόπιττας (Ιανουαρίου 2014)

Την Δευτέρα 13 Ιανουαρίου, στις 11:30΄, προσήλθε στο Σχολείο μας ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φθιώτιδος και πρόεδρος της Σχολικής μας Εφορείας κ. Νικόλαος, προκειμένου να κόψει την βασιλόπιττα για το νέο έτος.

Καθηγητές, μαθητές, προσωπικό και γονείς μαθητών τον υποδεχθήκαμε στην αυλή του Σχολείου και στη συνέχεια οδηγηθήκαμε στην αίθουσα τελετών. Εκεί, αφού διαβάστηκε η σχετική ακολουθία, ο Σεβασμιώτατος απηύθυνε λόγους παραινετικούς προς τους μαθητές, επαινώντας την Διευθύντρια και τους καθηγητές για τις άοκνες προσπάθειες που καταβάλλουν υπέρ του Σχολείου. Στη συνέχεια έκοψε την πίττα και μοίρασε ο ίδιος τα κομμάτια, ξεκινώντας από την Διευθύντρια και τους καθηγητές και συνεχίζοντας με τους μαθητές κλπ. Από τους καθηγητές τυχερός στάθηκε ο κ. Κων/νος Μωϋσόγλου, ο οποίος βρήκε το φλουρί και έτσι έλαβε από τον Δεσπότη ως δώρο ένα ωραίο δίπτυχο με τις εικόνες της Παναγίας και του Αγίου Βασιλείου. Του ευχόμαστε να είναι πάντοτε τυχερός στη ζωή του. Μετά την διανομή της πίττας Σεβασμιώτατος προσέφερε σε όλους και το εγκόλπιο ημερολόγιο έτους 2014 που εξέδωσε, όπως κάθε χρόνο, η Μητρόπολη Φθιώτιδος. Στη συνέχεια προσεφέρθη, εκ μέρους του Σχολείου, κέρασμα σε όλους, ενώ ο Δεσπότης συνομίλησε με τους καθηγητές στο Γραφείο της Διευθύντριας. Την ωραία εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Δαμασκηνός Ζαχαράκης, Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγάθωνος και παλαιός καθηγητής του Σχολείου, ο Διευθυντής Δευτεροβαθμίας Εκπ/σης Κ.  Πιλιτζίδης Σπύρος, ο Σύμβουλος κ.  Φύκας Δημήτριος, η κ. Καλογήρου Αικατερίνη,   ο παλαιός Διευθυντής του Σχολείου κ. Στυλιανός Μαστρογιάννης, ολόκληρο το Δ.Σ. του Συλλόγου Μικρασιατών Νέας Μαγνησίας κ.ά.

Καλή και ευλογημένη χρονιά!

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 30 Ιανουάριος 2014 17:51