ΓΕΝΙΚΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ-ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΜΙΑΣ Νέα - Ανακοινώσεις Επίσκεψη ομάδας μαθητών του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Λαμίας στο Σχολείο μας

Επίσκεψη ομάδας μαθητών του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Λαμίας στο Σχολείο μας

Την Τετάρτη, 2 Απριλίου 2014, υποδεχθήκαμε με ιδιαίτερη χαρά στο Σχολείο μας ομάδα παιδιών από το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Λαμίας στο πλαίσιο Project που υλοποιούν στο σχολείο τους με θέμα «H βυζαντινή εικόνα και τα χαρακτηριστικά της». Η ομάδα των δασκάλων και των μαθητών επισκέφθηκε αρχικά το Εκκλησάκι μας, όπου ο θεολόγος εκπαιδευτικός του Σχολείου μας κ. Ζαχαράκης Ιωάννης, τους ανέλυσε τα θεολογικά χαρακτηριστικά της βυζαντινής εικόνας. Στη συνέχεια, ακολούθησε περιήγηση στον προαύλιο χώρο του Σχολείου, όπου δάσκαλοι και μαθητές εντυπωσιάστηκαν από τον όμορφο κήπο με τα κιόσκια και τα παγκάκια, καθώς και από τα γήπεδα ποδοσφαίρου και μπάσκετ. Επισκέφθηκαν το χώρο της βιβλιοθήκης μας, όπου οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί κ. Βαμβακά Αλεξάνδρα, κλ.ΠΕ2 και κ. Φλέγγα Γεωργία,  κλ. ΠΕ6,  ενημέρωσαν τα παιδιά για τη λειτουργία και τη χρήση της, η οποία από την τρέχουσα σχολική χρονιά είναι «ανοικτή» στο κοινό και λειτουργεί ως δανειστική κατά τις πρωινές ώρες λειτουργίας του Σχολείου μας. Η επίσκεψή τους ολοκληρώθηκε με κέρασμα, το οποίο προσφέρθηκε στο Γραφείο Καθηγητών, και τη γόνιμη ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των εκπαιδευτικών. Ευελπιστούμε ότι και στο μέλλον θα επαναληφθούν παρόμοιες, ευχάριστες και εποικοδομητικές συναντήσεις!...