ΓΕΝΙΚΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ-ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΜΙΑΣ Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Αποχαιρετιστήριο γεύμα Γ? Λυκείου, Κυριακή 15 Μαϊου 2014

Αποχαιρετιστήριο γεύμα Γ? Λυκείου, Κυριακή 15 Μαϊου 2014

Η λήξη των μαθημάτων πάντοτε δημιουργεί ποικίλα και προπαντός αντικρουόμενα συναισθήματα στους μαθητές: χαρά και ανακούφιση επειδή τελειώνει η καθημερινή υποχρέωση της σχολικής παρουσίας και συμμετοχής στα μαθήματα, αλλά και εύλογη ανησυχία επειδή επίκεινται οι προαγωγικές, απολυτήριες και πανελλαδικές, για ορισμένους, εξετάσεις του Ιουνίου.

Όταν, βεβαίως, οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου περάσουν και τον κάβο των πανελλαδικών εξετάσεων, την ένταση διαδέχονται η χαλάρωση με την αναμονή της επερχόμενης θερινής αμεριμνησίας, αλλά και τα ανάμικτα συναισθήματα της επικείμενης οριστικής εξόδου τους από το σχολείο στο οποίο εισήλθαν παιδιά και εξέρχονται άνδρες.

Η φετινή Γ΄ τάξη του Εκκλησιαστικού Λυκείου Λαμίας είναι η δεύτερη κατά σειρά τάξη η οποία στελέχωσε, το 2008, το νεότευκτο τότε Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο Λαμίας. Πολλοί από τους σημερινούς τελειοφοίτους μας έζησαν στο σχολικό κτίριο της οδού Σινώπης 1 στη Νέα Μαγνησία Λαμίας από την ηλικία των 12 ετών. Θέλησαν λοιπόν, πριν αποχωρήσουν οριστικά από το Σχολείο τους, να οργανώσουν ένα αποχαιρετιστήριο γεύμα ? προσφορά στο οποίο προσκάλεσαν τους εκπαιδευτικούς του Γ.Ε.Λ. ? Γυμνασίου Λαμίας.

Έτσι, λοιπόν, την Κυριακή 15 Μαϊου 2014 το μεσημέρι, στο προαύλιο του Σχολείου ούτε οι μαθητές έκαναν διάλειμμα, ούτε οι καθηγητές εφημέρευαν! Στρώθηκε πλούσιο τραπέζι, την προετοιμασία του οποίου ανέλαβαν εξ ολοκλήρου οι τελειόφοιτοι μαθητές μας, ή μάλλον, για να αποδώσουμε «τα Καίσαρος Καίσαρι», οι άριστες, όπως απεδείχθη, μαγείρισσες μητέρες τους! Αρνιά και κατσίκια «αλανιάρικα» (!) στη σούβλα, κοκορέτσια, ρουμελιώτικες πίττες, και, ασφαλώς, συνεχής, πλην λελογισμένη, ροή ρητηνίτη και ζύθου επικαιροποίησαν το Χρυσοστομικόν «Η τράπεζα γέμει, τρυφήσατε πάντες»! Διευθύντρια, καθηγητές και μαθητές, λοιπόν, συνέφαγαν, συνευωχήθηκαν ενθυμούμενοι γεγονότα και περιστατικά των τελευταίων έξι σχολικών ετών, κατά τα οποία οι δεκαοκτάχρονοι «οικοδεσπότες» μαθήτευσαν στο Εκκλησιαστικό Σχολείο Λαμίας.

Ευχόμαστε καλά αποτελέσματα στους μαθητές μας! Χαιρόμαστε που έδειξαν ότι εκτιμούν αυτά που τους προσέφερε το Σχολείο μας. Επιθυμούμε και περιμένουμε να τους καμαρώσουμε είτε φοιτητές στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, είτε άξιους και έντιμους επαγγελματίες σε όποιον στίβο οι ίδιοι επιλέξουν. Πιστεύουμε και ελπίζουμε ότι τα χρόνια σπουδής στο Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο ? Γυμνάσιο Λαμίας τα οποία αφήνουν πλέον πίσω τους, τους έχουν εφοδιάσει όχι μόνο με γνώσεις, αλλά και με πνευματικά, ορθόδοξα έρμα, τόσο απαραίτητα στους δύσκολους καιρούς μας.

Καλές επιτυχίες να έχουν στη ζωή τους!

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 30 Ιούνιος 2014 12:34