Κοπή πρωτοχρονιατικής πίτας

16-01-2012

? Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Νικόλαος, πλαισιούμε­νος ?πό ?ερε?ς καί Διακόνους τ?ς ?ερ?ς Μητροπόλεώς μας, ?κοψε σή­με­ρα σέ ε?­­δική τελετή τήν πρωτοχρονιάτικη Βασιλόπιτα το? ?κκλη­σια­στι­κο? Λυ­κεί­ου καί Γυμνασίου Λαμίας στήν α?θουσα ?κδηλώσεων το? Σχολείου. Παρέστησαν ? Διευθύντρια κ. Πα­­να­γιώ­τα Πα­­πακώστα καί ο? κα­θη­γη­τές το? Σχολείου, καθώς καί ? νεο­διο­ρισθείς Περιφερειακός Σύμβουλος Θεο­λόγων κ. Δημήτριος Φύκας, ? πρώην Διευ­θυντής κ. Στυλιανός Μαστρο­γιάν­νης, πρώην καθη­γη­τές τ?ς Σχο­λ?ς, ?νά­μεσά τους ? ?γούμενος τ?ς ?ε­ρ?ς Μον?ς ?γάθωνος, τό προ­σω­πικό το? Σχολείου, ? Διευθυντής τ?ς συ­στε­­γα­ζό­με­νης Περιφερειακ?ς ?κ­κλη­σια­στικ?ς ?στίας Λαμίας καί Γραμ­μα­τεύς τ?ς ?ερ?ς Μητροπόλεως κ. Τριαντάφυλλος Μπολτέτσος καί τό προσωπικό τ?ς ?στίας καί φυ­σικά ο? μα­θη­τές το? Σχολείου. Κατά τή διάρ­κεια τ?ς ?κολουθίας ?ψαλε ? χορωδία Βυζαντιν?ς μουσικ?ς τ?ς Σχολ?ς, ?πό τή διεύ­θυνση το? πρωτοψάλτου καί καθηγητο? το? σχολείου κ. ?ν­δρέου ?ωακείμ.

? Σεβασμιώτατος μιλώντας στούς Καθηγητές καί τούς Μαθητές, τούς ?πηύθυνε ε?χές γιά τή νέα χρονιά καί μέ πατρικά λόγια τούς δια­βε­βαί­ωσε ?τι ? ?ερά Μητρόπολη θά ε?ναι πάντοτε δίπλα τους καί δέν θά ?πι­τρέ­ψει νά διακινδυνεύσει ? λειτουργία το? ?κκλησιαστικο? Σχο­λεί­ου. ?κα­νε μάλιστα ε?δική ?ναφορά στήν ?κκλησιαστική ?στία Λαμίας, στήν ?ποία διαμένουν πολλά παιδιά κάθε χρόνο, καί ?γγυήθηκε τήν λειτουρ­γία τ?ς ?στίας λέγοντας πώς θά συμπαρασταθε? μέ κάθε τρόπο καί δέν θά ?πιτρέψει τίς ?ποιεσδήποτε ο?κο­νο­μι­κές ? ?λλες δυσκολίες νά παρα­κω­λύ­σουν τήν ?μαλή διαβίωση τ?ν παιδι?ν στό ?κκλησιαστικό α?τό Ο?κοτροφε?ο, πού ?ποτελε? γιά ?λόκληρες δεκαετίες φυτώριο ?ποψηφίων ?ερέων, ?χι μό­νο τ?ς Μητροπόλεως Φθιώτιδος ?λλά καί πολλ?ν ?λλων ?ερ?ν Μη­τρο­πό­λεων.

Στό τέλος ? Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας προήδρευσε σέ σύ­σκε­ψη μέ τό Σύλλογο τ?ν Καθηγητ?ν καί συνομίλησε μαζί τους γιά διάφορα σοβαρά ζητήματα τ?ς ?κκλησιαστικ?ς Σχολ?ς καί τ?ς ?στίας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 03 Φεβρουάριος 2012 18:45