Εκδήλωση για την εξωτερική Ιεραποστολή

Με ιδιαίτερη χαρά το σχολείο μας υποδέχθηκε την Τρίτη 6 Μαρτίου 2012 τον κ. Τσιαπάρα Κωνσταντίνο, εκπαιδευτικό, ο οποίος μας ταξίδεψε μέσα από τον κινηματογραφικό φακό στην μαύρη ήπειρο, και ιδιαίτερα στο Γαλλικό Κογκό, όπου είχαμε την ευκαιρία να δούμε το σπουδαίο έργο που επιτελεί εκεί η Ορθόδοξη Ιεραποστολή. Πιο συγκεκριμένα, παρακολουθήσαμε πώς εξελίσσεται η καθημερινή ζωή των μικρών μαθητών στο Ορφανοτροφείο και στο δημοτικό σχολείο «Φως Εθνών» του Dolisie και ζήσαμε την ευλάβεια με την οποία μετείχαν στις Ιερές Ακολουθίες. Όλοι εμείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί, βγήκαμε αναμφίβολα πιο κερδισμένοι πνευματικά και ψυχικά από την σπουδαία αυτή εμπειρία, καθώς, ζώντας μέσα στην κοινωνία της ευμάρειας, προβληματιστήκαμε και συνειδητοποιήσαμε την ανάγκη επαναπροσδιορισμού αξιών και στάσης ζωής.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 22 Μάρτιος 2012 20:44